Plant technology is a green leaf of biologists of Azarbaijan University

             معجزه اي براي درمان چربي

                    

به نقل از جام جم آنلاین :براي نخستين بار يکي از جديدترين داروهاي کاهنده چربي خون جهان در ايران ساخته شده است. اين دارو که از طريق مهار جذب کلسترول موجود در رژيم غذايي از روده ها، تاثير مي گذارد ، از جمله جديدترين داروهاي کاهنده چربي خون در دنياست و با توجه به شيوع افزايش چربي خون در کشور و عوارض فراوان قلبي ناشي از آن ، نياز به وجود دارويي موثر و نوين براي کاهش چربي خون کاملا محسوس است.
با کمک اين دارو امکان جلوگيري از جذب کلسترول اضافي از روده ها هم فراهم شده است. کلسترول يک ماده مومي شکل است که توسط کبد توليد مي شود و يکي از ليپيدها يا چربي هايي است که بدن مي سازد و براي ساختن ديواره هاي سلولي و تشکيل برخي هورمون ها و بافتها به کار مي رود.
بدن به اندازه کافي براي عملکرد سالم کلسترول مي سازد. در واقع کبد حدود 1000 ميلي گرم کلسترول در روز مي سازد و مابقي آن از طريق غذاهايي که مي خوريم ، جذب مي شود.البته وقتي صحبت از کودکان مي شود، بسياري از والدين هرگز به کلسترول فکر نمي کنند، اما کلسترول بالا يکي از عوامل موثر در بيماري قلبي و سکته مغزي است و آخرين تحقيقات پزشکي نشان مي دهند بيماري هاي قلبي -عروقي ريشه در کودکي دارند. در واقع اگر چه سطوح کلسترول در دوران کودکي چندان مورد بررسي قرار نگرفته اند، اما بتازگي برخي متخصصان بر اين باورند که کلسترول بالا در کودکان يک مشکل گزارش نشده مربوط به سلامت عموم است ، اما به دليل آن که مشکلات مربوط به کلسترول بالا معمولا تا چند سال مشخص نمي شوند، برقراري ارتباط بين سلامت کودکان و کلسترول براي بسياري از افراد دشوار است.
اين در حالي است که کلسترول ماده اي است که از همان سنين اوليه مي تواند باعث انواع و اقسام مشکلات بويژه عوارض قلبي عروقي شود.
به طور کلي بيماري هاي قلبي و عروقي عامل اصلي مرگ و مير در دنيا به شمار مي روند و سالانه بيش از 17 ميليون نفر در دنيا بر اثر بيماري هاي قلبي عروقي مي ميرند. همچنين بيماري هاي قلبي عروقي يکي از پرهزينه ترين بيماري هاي دنيا هستند. به صورتي که در سال 2005 ميلادي هزينه داروهاي قلبي - عروقي در دنيا بالغ بر 71 ميليارد دلار بوده است. در واقع مهمترين عارضه افزايش چربي خون ، افزايش خطر ابتلا به بيماري عروق کرونر قلب همچون آنژين صدري و انفارکتوس قلبي است. اين عارضه ناشي از اثري است که افزايش چربي بويژه افزايش کلسترول بر ديواره رگها مي گذارد و باعث تنگي آنها مي شود.
البته مطالعات جديد نشان مي دهند که افزايش چربي خون ، افزايش خطر ابتلا به سکته مغزي را هم باعث مي شود. در ضمن افزايش مقاومت بدن نسبت به انسولين باعث افزايش احتمال ابتلا به ديابت هم مي شود. به اين ترتيب درمان بموقع و مناسب افزايش چربي خون نه تنها قادر است از تنگي عروق قلبي جلوگيري کند، بلکه مي تواند جلوي پيشرفت آن را بگيرد و حتي باعث بهبود آن شود. بنابراين و به طور کلي ، عمومي افراد جامعه بايد از سن 20سالگي نسبت به آزمايش چربي خون خود اقدام کنند و اين آزمايش را در صورت نبود علل خطرزاي ابتلا به بيماري عروق هر 5سال تکرار کنند، چرا که اطلاعاتي که پس از کالبدشکافي افراد پس از مرگ به دست آمده اند، نشان مي دهند شروع تنگي عروق از انتهاي دوره نوجواني و ابتداي جواني است. همچنين امروزه مشخص شده است که مقدار کلسترول خون در سنين پايين ، تعيين کننده تنگي عروق کرونر در سالهاي بعد است. در صورتي که فرد حداقل يکي از عوامل خطرزاي ابتلا به بيماري هاي قلبي عروقي شامل سن بالا يعني در مردان بيش از 45 سال و در زنان بيش از 55 سال ، ديابت ، فشار خون بالا، چاقي ، سيگاري بودن و سابقه خانوادگي بيماري هاي قلبي عروقي را داشته باشند، تعداد دفعات آزمايش چربي خون هم بيشتر مي شود.در اين ميان با توجه به اين که کاهش يک درصد در ميزان کلسترول به کاهش دو درصدي ريسک بروز حملات قلبي منجر مي شود. درمان چربي خون با مناسب ترين داروها بسيار حائز اهميت است. البته اگر چه اولين قدم در کنترل کلسترول خون و کاهش ريسک فاکتورهاي بيماري زا، داشتن رژيم غذايي مناسب و ترک عادات غذايي غلط، ورزش و تغييرات مثبت در عادات روزمره زندگي است ، اما انتخاب داروي مناسب هم بر اساس شرايط بيمار از سوي پزشک متخصص نقش بسيار مهمي در کاهش عوامل خطرزاي بيماري هاي قلبي عروقي دارد.

کلسترول جذب نمي شود


يکي از داروهاي جديد کاهنده چربي خون جهان در کشور ما ساخته شده است. به گفته دکتر عباس کبريايي زاده ، رئيس مرکز رشد واحدهاي فناوري فرآورده هاي دارويي دانشگاه علوم پزشکي تهران اين دارو که ازتيمايب يا ازتيکول نام دارد به عنوان مهارکننده جذب کلسترول از روده براي بيماران مبتلا به هايپو کلسترولمي يا چربي بالاي خون هم اکنون از سوي شرکت داروسازي داخلي توليد و در بازار توزيع شده است.
کبريايي زاده مي افزايد: ازتيکول دارويي است که براي کاهش ميزان کلسترول خون به کار مي رود و در واقع با اتصال به پرزهاي روده مانع از ورود چربي موجود در رژيم غذايي به داخل خون مي شود. با مهار جذب کلسترول از روده از سوي ازتيکول ، ميزان انتقال کلسترول به کبد کم مي شود، ذخيره کبدي آن کاهش مي يابد و در نهايت از بروز بيماري هاي قلبي عروقي و مشکلاتي که در نتيجه تجمع چربي در عروق خوني ايجاد مي شود پيشگيري خواهد شد. در کنترل و درمان هايپرکلسترولمي ، رژيم غذايي مناسب ، ورزش ، تغييرات مثبت در عادات روزمره و انتخاب داروي مناسب نقش بسيار مهمي دارند، چون کنترل کلسترول موجود در خون در پيشگيري از بيماري هاي قلبي و عروقي بسيار موثر است.
شايع ترين و مهمترين روش کاهش کلسترول و ldl تاکنون استفاده از مهارکننده هاي سنترکلسترول در داخل بدن بود؛ اما با توليد دسته جديدي از داروها که ازتيکول سردسته آنهاست ، امکان جلوگيري از جذب کلسترول اضافي از روده ها هم فراهم شده است. در واقع اين روش يکي از جديدترين روشهاي درمان است که به ياري روشهاي سنتي کاهش کلسترول آمده است. انتظار مي رود اضافه شدن داروي جديد ازتيکول به رژيم درماني بيماران مبتلا به کلسترول و LDL بالا تحول قابل توجهي در درمان آنها ايجاد کند.

 

کاهنده چربي با مزايايي ويژه


از جمله داروهايي که تاکنون براي درمان هايپرکلسترولمي در ايران استفاده مي شدند، استاتين ها هستند. اين گروه در واقع پيشرفت بزرگي در درمان کلسترول طي چند سال اخير ايجاد کرده است. استاتين ها با آهسته کردن فرآيند توليد کلسترول در کبد باعث کم شدن کلسترول خون مي شوند، در واقع استاتين ها مي توانند حدود 20تا 30درصد از مقدار کلسترول خون کم کنند و داراي عوارض ناچيزي هستند. در تحقيقاتي که روي هزاران نفر از افرادي که از اين داروها استفاده مي کنند شده است ، نشان داده شده که اين کم کردن کلسترول باعث کاهش حدود 20تا 30درصد از خطر بروز سکته قلبي در آينده مي شود. شايع ترين داروها از گروه استاتين ها که امروزه مصرف مي شوند، داروي سيمو استاتين ، لوواستاتين و پراواستاتين است. گرچه در حال حاضر چندين داروي ديگر از اين گروه هم به بازار دارو وارد شده است ؛ اما به گفته کبريايي زاده ، استاتين ها تفاوت هايي با داروي جديد توليدي دارند. اين تفاوت اثر مستقيم آنها روي کبد و جلوگيري از تشکيل کلسترول در کبد است. در صورتي که ازتيکول از جذب کلسترول در روده جلوگيري و تقويت کننده اثر درماني داروهاي استاتين است. به اين ترتيب ، در بيماران مبتلا به هايپرکلسترولمي ، ازتيکول را مي توان بتنهايي و با رعايت رژيم غذايي استفاده کرد و يا آن را همراه با استاتين ها مصرف کرد. از ديگر مزاياي اين دارو، عوارض کمتر، تحمل بهتر، مصرف يک بار در روز همراه يا بدون غذا و عدم نياز به تعديل دوز در بيماران کليوي است.
کبريايي زالده يکي ديگر از ويژگي هاي داروي جديد توليد داخل را ارزان بودن قيمت آن در مقايسه با نوع خارجي دانست و افزود: بهاي اين داروي جديد که هم اکنون در داروخانه هاي کشور توزيع مي شود، 1500 ريال است. اين در حالي است که در حال حاضر يکي از نمونه هاي مشابه خارجي اين دارو با بهاي 27 هزار ريال در داروخانه هاي کشور عرضه مي شود. اين دارو در امريکا رتبه سوم را در ميان داروها به خود اختصاص داده است و مصرف آن موجب ايجاد عارضه جسمي در بيمار نمي شود. کبريايي زاده در پايان تاکيد کرد: ازتيکول بر اساس شرايط بيماران بايد از سوي پزشک معالج براي آنها تجويز شود.

    

   منبع: زیست پیام     

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ دی۱۳۸۵ساعت 9:18  توسط زهرارهبران  |